Kategorie
 
 
 
 
 
 

9 benefitů užívání Moringy každý den

Naše články - BLOG
Napsal Tím DOBRIO
05.08.2022

Moringa si získává stále větší popularitu než nové „superjídlo“. Je totiž charakteristická vysokými nutričními hodnotami, silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky, schopností chránit různé tkáně a mnoha dalšími přínosy pro zdravotní stav.

Moringa oleifera (olejodárna) je malým stromovitým druhem z Indie, Pákistánu a Nepálu, který se již po dlouhé generace používá v medicíně východních kultur . Moringa je vhodná k prevenci potíží jako cukrovka, srdeční onemocnění, anémie, artritida, onemocnění jater a dýchacího systému, jakož i kožní a trávicí problémy.

Moringa se stala populárním přírodním výživovým doplňkem ve formě prášku ze sušených listů, ale konzumovat lze i lusky, kořeny, kůru, květiny, semena i plody této rostliny. Moringa se tradičně nazývá stromem života , nebo nejlepší přítel matky a tomu odpovídá i její široké využití.

Představujeme Vám 9 potenciálních zdravotních výhod konzumace dopisu moringy:

1. JE PLNÁ VITAMINŮ A MINERÁLŮ

Moringa je mimořádně bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a aminokyselin. Obsahuje velké koncentrace vitaminu A, C a E, jakož i vápníku, draslíku a bílkovin.

2. ZBAVUJE VOLNÝCH RADIKÁLŮ

Antioxidanty obsažené v moringu eliminují volné radikály – tedy molekuly, které způsobují oxidativní stres, poškozování buněk a záněty. Listy, květiny a semena moringy obsahují antioxidanty známé jako flavonoidy, polyfenoly a kyselina askorbová.

Výtažky z listů v porovnání s květinami a semeny disponují vyšší antioxidační aktivitou, lepší schopností zachytávat radikály , jakož i vyšším potenciálem zpomalování oxidace lipidů, proteinů a DNA. To znamená, že listy mohou ve velké míře předcházet poškození a degradaci, které způsobují volné radikály přítomné v buňkách různých orgánů v těle. Moringa může udržovat tyto orgány ve zdravém a výkonném stavu.

3. BOJUJE PROTI ZÁPALU

Zánět může vést k chronickým onemocněním, mezi něž patří například cukrovka, dýchací problémy, kardiovaskulární onemocnění, artritida a obezita. Moringa může zmírňovat zánět tím, že potlačuje činnost zánětlivých enzymů a proteinů v těle, přičemž moringa může výrazně redukovat zánět v buňkách.

4. ZMÍRŇUJE NĚKTERÉ PŘÍZNAKY CUKROVKY

Prášek z listu moringy může velmi účinkovat při snižování hladiny lipidů a glukózy v krvi, jakož i při regulaci oxidativního stresu u pacientů s cukrovkou. To znamená, že může efektivně snižovat hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu a může zvyšovat ochranu před poškozením buněk.

5. CHRÁNÍ KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

Prášek z listu moringy může mít velmi pozitivní účinky na srdce a oběhový systém. Může být účinná především při vyrovnávání nadměrné hladiny lipidů v krvi, prevenci ucpávání cév a snižování hladiny cholesterolu .

6. PODPORUJE ZDRAVÍ CENTRÁLNÍHO NERVOVÉHO SYSTÉMU

Moringa obsahuje antioxidanty a stimulující látky, které přispívají ke zdraví mozku a efektivitě kognitivních funkcí .

Vysoký obsah vitamínů E a C bojuje s oxidací, která vede k degeneraci neuronů, čímž moringa obecně může zlepšit funkci mozku. Kromě toho mají potenciál normalizovat hladiny serotoninu, dopaminu a noradrenalinu v mozku, což hraje klíčovou roli ve zlepšování paměti, nálady a funkci různých orgánů.

7. CHRÁNÍ JÁTRA

Listy a květiny moringy jsou příznačné vysokou koncentrací polyfenolů, které mohou chránit játra před oxidací, toxicitou a poškozením.

Moringa má velký potenciál redukovat celkové poškození, fibrózu a reverzní oxidaci v játrech . Olej z moringy také může obnovovat hladinu jaterních enzymů na normální úroveň, snižovat oxidativní stres a zvyšovat obsah bílkovin v játrech.

Játra jsou zodpovědná za detoxikaci krve, tvorbu žluči, metabolismus fruktózy, metabolismus tuků a zpracování živin, přičemž tyto funkce může plnit pouze za přítomnosti nezbytných jaterních enzymů. Je proto kritické, aby se jejich koncentrace udržovala na normální úrovni. Snížená hladina jaterních enzymů by například mohla vést k neschopnosti orgánu filtrovat krev.

8. MÁ ANTIMIKROBIÁLNÍ A ANTIBAKTERIÁLNÍ VLASTNOSTI

Moringa je ve světě známá pro své antibakteriální a antifungální účinky , které mohou působit proti infekcím.

9. ZLEPŠUJE HOJENÍ RAN

Listy, kořen a semena moringy obsahují látky, které mohou stimulovat tvorbu krevních destiček . To urychluje srážení krve a hojení ran.

JAK KONZUMOVAT MORINGU

Doporučené dávkování: 1-2 kapsle 2 x denně, po jídle.

Také Vám doporučujeme, abyste ve velkých množstvích raději nekonzumovali výtažky ze semen moringy , jelikož kromě protizánětlivých se u nich ve vztahu s určitými buňkami vyskytly i toxické účinky.

Moringa může mít při nadměrné konzumaci projímavé účinky. Když ji zavádíte do svého stravovacího plánu, ideální dávkou je jedna až dvě kapsle dvakrát denně.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze